Brownfield pri Pasienkoch končí. Pripravuje sa nová moderná zóna
Zanesený areál bývalej nákladnej dopravy medzi Trnavskou a Rožňavskou v Bratislave čaká zásadná transformácia. Developeri HB Reavis a Metrostav Slovakia plánujú v spolupráci s mestom premeniť túto strategickú lokalitu na modernú obytnú štvrť s občianskou vybavenosťou, verejnými priestormi a zeleňou. Ide o ďalší krok v úsilí znížiť počet brownfieldov v metropole.

• Areál NAD medzi Trnavskou a Rožňavskou sa má zmeniť na bývanie a služby
• HB Reavis a Metrostav Slovakia pripravujú územnoplánovaciu štúdiu
• Varianty počítajú až s 90 % podielom bývania a indexom podlažnosti 2,4
• Zanedbané územie má potenciál pre niekoľko stoviek nových bytov
• Výstavba sa očakáva najskôr po roku 2030, predchádza jej dlhý povoľovací proces
Z areálu nákladnej dopravy nová mestská zóna
Bývalý areál Nákladnej automobilovej dopravy (NAD) v bratislavskej mestskej časti Ružinov sa po desaťročiach dočká zásadnej transformácie. Územie, ktoré sa nachádza medzi Trnavskou cestou, Rožňavskou ulicou a železničnou traťou, dnes slúži prevažne ako parkovisko pre autobusy, zázemie pre filmové štúdiá a sídlo známej jedálne. Všetky tieto funkcie sú však len dočasné.
Hlavné mesto eviduje toto územie ako brownfield – nevyužívanú alebo málo využívanú plochu s priemyselným alebo dopravným charakterom. Napriek tomu, že areál je stále v prevádzke, výhľadovo sa uvažuje o jeho prestavbe na obytnú zónu. Impulz prichádza od developerov HB Reavis a Metrostav Slovakia, ktorí predložili mestu zadanie na spracovanie územnoplánovacej štúdie s názvom „Rožňavská – Trnavská“.
Dva varianty funkčného využitia
Štúdia má preveriť dve základné možnosti zmeny funkcie územia. Prvý variant ráta so zmiešanou funkciou bývania a občianskej vybavenosti (tzv. funkcia 501), kde by 70 % zastavaných plôch slúžilo na bývanie a 30 % na služby. Druhý variant navrhuje čisto obytnú funkciu (funkcia 101), s až 90 % podielom bývania. V oboch prípadoch sa počíta s indexom podlažných plôch 2,4, čo predstavuje stredne hustú zástavbu vhodnú pre mestské prostredie.
Zástavba má mať kompaktný charakter bez výškových dominánt. Počíta sa so zónou verejných priestorov, zeleňou, vybavenosťou v parteri a vnútroblokmi určenými na komunitné účely. Projekt má byť v súlade s cieľmi mesta – podporiť udržateľný rozvoj a zhutňovanie mestskej štruktúry bez ďalšieho záberu voľnej krajiny.
Lokalita s vysokým potenciálom
Celková výmera územia je približne 1,5 hektára. Ide teda o významnú plochu, ktorá dokáže prijať niekoľko stoviek bytových jednotiek. V závislosti od zvoleného variantu by tu mohlo vzniknúť bývanie pre 1 000 až 1 500 obyvateľov. Parter pri Trnavskej ceste má ponúkať obchody, služby a kancelárske priestory. Vnútrobloky by mali byť doplnené o detské ihriská, zeleň a oddychové zóny pre obyvateľov.
Blízkosť zastávok MHD, železničnej trate a napojenie na hlavnú dopravnú tepnu – Trnavskú cestu – zaručuje výbornú dostupnosť nielen do centra, ale aj do iných mestských častí. V okolí sa zároveň nachádza množstvo školských zariadení, športovísk, kancelárskych komplexov a maloobchodu.
Architektonická štúdia od ateliéru JELA
Zadaním štúdie bola poverená architektonická kancelária JELA. Tá má za úlohu nielen definovať objemové a funkčné usporiadanie územia, ale tiež riešiť architektonickú kompozíciu a dopravné napojenie. Dôležitým kritériom je aj ekologická udržateľnosť – štúdia bude zohľadňovať princípy zelenej infraštruktúry a klímy vhodnej urbanizácie.
V riešení sa majú uplatniť prvky verejnej zelene, zelených striech, odvádzania dažďovej vody a energeticky úsporných budov. Vzhľadom na to, že sa v území dnes nachádza spevnený povrch, bude potrebná aj sanácia časti podložia.
Realizácia až po roku 2030
Spracovanie územnoplánovacej štúdie predstavuje len prvý krok v celom povoľovacom procese. Po jej dokončení musí prebehnúť verejné prerokovanie, pripomienkovanie, schvaľovanie na úrovni magistrátu a následne jej zapracovanie do Územného plánu hlavného mesta SR Bratislavy. Celý proces môže trvať niekoľko rokov. Reálna výstavba je preto očakávaná najskôr na prelome rokov 2029 – 2031.
Zatiaľ nie sú známe konkrétne vizualizácie ani harmonogram realizácie jednotlivých etáp. Developeri však potvrdili záujem projekt rozvíjať ako mestotvorný celok a nevylučujú ani spoluprácu s mestom v oblasti výstavby nájomného bývania.
Kontext: rozvoj celej oblasti
Pasienky a širšie okolie Trnavskej cesty v posledných rokoch prechádzajú výraznou zmenou. V tesnej blízkosti areálu NAD sa pripravuje projekt PARQ Zátišie, v okolí Račianskej a Tomášikovej rastú nové výškové obytné domy a medzi Bajkalskou a Rožňavskou vzniká rozsiahla nová štvrť Nivy Východ. Zóna NAD tak predstavuje logické pokračovanie urbanizácie územia, ktoré donedávna slúžilo prevažne na technické alebo priemyselné účely.
Záver
Premena bývalého areálu NAD na obytnú štvrť s občianskou vybavenosťou predstavuje príklad strategickej obnovy mesta zvnútra. Ide o projekt, ktorý má potenciál výrazne prispieť ku kvalite života v Ružinove aj celej Bratislave. Ak bude spracovanie štúdie a následný povoľovací proces prebiehať bez zdržaní, obyvatelia sa môžu dočkať ďalšej modernej štvrte v lokalite s výborným dopravným napojením a kompletnou infraštruktúrou.