Nemocnica či nová štvrť: vo Vajnoroch rozhodujú o budúcnosti územia
V bratislavských Vajnoroch sa pripravujú dve rozsiahle investície, ktoré majú potenciál výrazne zmeniť charakter tejto mestskej časti. Prvou z nich je výstavba novej národnej univerzitnej nemocnice, druhou rezidenčný projekt na území bývalého letiska, ktorý plánuje spoločnosť JTRE. Miestna samospráva sa k plánom stavia aktívne a požaduje viaceré úpravy.

- Vo Vajnoroch sa pripravujú dva veľké projekty – univerzitná nemocnica a obytná zóna na bývalom letisku
- Projekt štátnej nemocnice má nahradiť výstavbu na Rázsochách a developer JTRE plánuje veľkú rezidenčnú štvrť
- Mestská časť Vajnory žiada garancie dopravnej obsluhy, ekologických opatrení a rešpektovanie charakteru územia
- Výhrady starostu sa týkajú najmä dopravy, peších prepojení, kanalizácie a pietnych miest
- Pôvodný návrh urbanizácie bol odmietnutý, aktuálne sa posudzuje prepracovaný variant B
Nová nemocnica má nahradiť Rázsochy
Národná univerzitná nemocnica generála M. R. Štefánika má vzniknúť na území bývalého vojenského letiska vo Vajnoroch ako náhrada za zrušený projekt v lokalite Rázsochy. Ide o strategickú investíciu štátu, ktorej realizácia však nepatrí priamo do kompetencie mestskej časti.
Napriek tomu starosta Michal Vlček upozorňuje na potrebu riešenia dopravnej obslužnosti celého územia. Prístupové komunikácie nie sú dimenzované na vysokú záťaž a vznik nemocnice môže výrazne zhoršiť situáciu v doprave. Preto žiada, aby bola súčasťou projektu aj výstavba infraštruktúry financovaná štátom alebo investorom.
Medzi ďalšie požiadavky mestskej časti patrí zabezpečenie dostatočnej občianskej vybavenosti a ochrany životného prostredia. Nemocnica by nemala byť izolovaným objektom, ale funkčnou súčasťou mestskej štruktúry.
Projekt Staré letisko čaká na definitívu

Na rovnakom území, kde má vzniknúť nemocnica, plánuje developer JTRE výstavbu rozsiahlej obytnej štvrte. Ide o brownfield lokalitu s vysokým rozvojovým potenciálom. Pôvodný návrh, označený ako variant A, počítal s vysokou hustotou obyvateľov a výrazným zásahom do územia. Tento variant bol mestskou časťou odmietnutý.
Aktuálne sa posudzuje upravený variant B. K nemu predložili Vajnory niekoľko zásadných pripomienok, ktoré by podľa starostu mali byť záväznou súčasťou schválenia:
- zahrnutie električkovej trate už do prvej fázy výstavby
- začatie výstavby v severnej časti územia, kde je možné rýchlejšie napojenie na existujúcu sieť
- vytvorenie bezpečných peších a cyklistických prepojení s centrom Vajnôr
- preverenie možnosti obchvatu mimo plánovanej zástavby a spojenie s Dorasteneckou ulicou
- riešenie hospodárenia s dažďovými vodami s ohľadom na podzemné vody a riziko povodní
- vznik vzdelávacích, technických a pietnych objektov priamo v území

Vajnory chcú záruky pre svojich obyvateľov
Starosta Vlček považuje oba projekty za dôležité, no len za predpokladu, že zohľadnia potreby existujúcich obyvateľov. Vajnory sú štvrťou s historickým charakterom, obľúbenou cyklistami a obyvateľmi, ktorí preferujú pokojnejšie prostredie. Výstavba veľkých objektov môže túto rovnováhu narušiť.
Preto samospráva trvá na tom, aby bola infraštruktúra budovaná paralelne s projektmi. Zahŕňa to rekonštrukcie ciest a chodníkov, vybudovanie dostatočne kapacitnej kanalizácie, moderné športoviská a riešenia pre ekologickú udržateľnosť.
Dôležitá je tiež otázka identity – Vajnory si chcú zachovať svoj špecifický charakter. Preto sú k novým projektom prísnejšie a žiadajú záruky, že nové štvrte prinesú skutočnú pridanú hodnotu, a nie len ďalšiu hustú zástavbu.
Záver
Výstavba národnej nemocnice a obytného komplexu na území bývalého vajnorského letiska má potenciál pozitívne ovplyvniť celé mesto. Bez súčasného investovania do dopravnej infraštruktúry, občianskej vybavenosti a ekologických riešení by však mohli tieto projekty spôsobiť viac problémov ako úžitku. Mestská časť Vajnory preto trvá na svojich pripomienkach a očakáva ústretovosť zo strany investorov aj štátu.