Žilina zakáže bytovky medzi domami. Bôričania už majú smolu

Mesto Žilina pripravuje zmenu územného plánu, ktorá má zakázať výstavbu bytoviek medzi rodinnými domami. Reaguje tak na dlhodobé sťažnosti obyvateľov Bôrika a Závodia. Tí však upozorňujú, že nové pravidlá prichádzajú neskoro, pretože niektoré kontroverzné projekty sú už schválené.

Ilustračné foto. Zdroj: Google.com / Street View

• Mesto pripravuje zmenu územného plánu, ktorá má zakázať výstavbu bytoviek medzi rodinnými domami
• Týka sa to mestských častí ako Bôrik či Závodie, kde obyvatelia dlhodobo protestujú proti zhusťovaniu zástavby
• Problém je v tom, že niektoré nevhodné projekty boli schválené už predtým a úprava územného plánu ich neovplyvní
• Mesto chce lepšie definovať hranice zón a zachovať charakter existujúcich štvrtí
• Opatrenia reagujú na tlak developerov a nespokojnosť obyvateľov s aktuálnym stavom

Dlhodobý problém v tichých štvrtiach

Mestské časti Bôrik a Závodie patria medzi pokojné štvrte so zástavbou prevažne rodinných domov. Obyvatelia tu žijú celé desaťročia a dlhodobo chránia špecifický charakter svojho bývania. V posledných rokoch sa však situácia výrazne zmenila – viaceré developerské firmy prejavili záujem o výstavbu nových bytoviek práve v týchto lokalitách.

Podľa mnohých obyvateľov ide o necitlivý zásah do priestoru. Kritizujú, že nové projekty nezohľadňujú existujúcu urbanistickú štruktúru, narúšajú súkromie a zvyšujú dopravnú záťaž. Viaceré iniciatívy a petície poukazovali na to, že súčasné nastavenie územného plánu umožňuje výstavbu, ktorá odporuje pôvodnému charakteru štvrte.

Zmena územného plánu ako riešenie

Na vzniknutú situáciu teraz reaguje aj radnica. Vedenie mesta deklarovalo zámer zmeniť územný plán tak, aby bolo výslovne zakázané stavať bytové domy v oblastiach určených pre rodinné domy. Tento krok by mal do budúcnosti zabrániť ďalšiemu zhusťovaniu výstavby v stabilizovaných štvrtiach.

Podľa zverejnených informácií mesto pripravuje úpravy, ktoré jasne vymedzia, kde môže byť viacpodlažná výstavba a kde nie. Územný plán sa má podľa mesta stať efektívnym nástrojom, ktorý ochráni kvalitu bývania tam, kde už existuje stabilná štruktúra rodinných domov.

Schválené projekty ostanú nezmenené

Problém však spočíva v tom, že zmena územného plánu sa nebude týkať projektov, ktoré už boli schválené. To znamená, že výstavba v niektorých konfliktných lokalitách prebehne aj napriek odporu verejnosti. Presne toho sa obávajú obyvatelia Bôrika – hoci vítajú snahu mesta, upozorňujú, že konkrétne prípady z ich štvrte už zmena nezastaví.

Z tohto dôvodu považujú pripravované opatrenia za oneskorené. Kritici tvrdia, že mesto malo konať už skôr, keď sa objavili prvé konfliktné zámery. Dôvera v rozhodovacie procesy samosprávy tak zostáva narušená.

Tlak developerov ako systémový problém

Situácia v Žiline nie je ojedinelá. Mnohé slovenské mestá sa stretávajú s podobným problémom – rastúcim tlakom developerov, ktorí sa snažia maximálne využiť dostupné pozemky. Mestá často čelia dileme medzi rozvojom a ochranou kvality života existujúcich obyvateľov.

Neaktuálne alebo všeobecne formulované územné plány dávajú investorom voľnejšiu ruku. Bez jasne definovaných regulatívov je pre samosprávy zložité zamietnuť výstavbu aj v prípadoch, keď ju miestni obyvatelia jednoznačne odmietajú.

V Žiline tak vznikla snaha zmeniť pravidlá tak, aby sa podobným situáciám dalo predísť.

Ochrana štvrtí ako priorita

Mesto avizuje, že jeho cieľom je nielen spomaliť tlak výstavby, ale aj ochrániť charakter štvrtí ako Bôrik, Závodie či iné oblasti s individuálnou výstavbou. Nový prístup má zabezpečiť, že sa už nebude opakovať situácia, keď sa medzi nízkopodlažnú zástavbu dostane päťpodlažný bytový dom.

Územný plán sa má tak stať predvídateľnejším, zrozumiteľnejším a efektívnejším nástrojom pre všetkých – samosprávu, developerov aj občanov. V ideálnom prípade by mal zamedziť zbytočným sporom, petíciám a súdnym konaniam.

Záver

Pripravovaná zmena územného plánu v Žiline je reakciou na dlhodobo narastajúce napätie medzi záujmami developerov a právom obyvateľov na kvalitné bývanie. Hoci ide o krok správnym smerom, jeho účinnosť bude limitovaná – schválené projekty zmeny nezastavia. Pre obyvateľov Bôrika je to slabá útecha. Zostáva dúfať, že nové pravidlá pomôžu iným lokalitám, kde sa podobné problémy ešte len môžu objaviť.